Mii se persoane s-au adunat în faţa sediului public de televiziune din Praga într-un protest de solidaritate pentru libertatea posturilor publice din Cehia. O manifestaţie care vine pe fondul unei măsuri care aduce televiziunea la un model similar cu cel din România de la TVR.
Indignările protestatarilor vin din hotărârile Guvernului condus de premierul Andrei Babis, care a decis în urmă cu câteva zile ca posturile publice de radio şi televiziune să fie finanţate direct de la bugetul de stat începând de anul viitor şi, de asemenea, să primească mai puţini bani decât înainte.
În prezent, televiziunea publică din Cehia este finanţată printr-o taxă.
De notat că, şi în România, Televiziunea şi Radioul publice (TVR şi Radio România) sunt finanţate de Guvern de la buget (după ce, în trecut, a existat taxa radio-tv plătită de abonaţi. O ordonanţă a Guvernului Dragnea a eliminat taxa în 2016).
Premierul Babis susţinuse în trecut că există suficient potenţial de a face economii la radiodifuzori şi a promis că nu va exista nicio interferenţă politică, scriu cei de la Agrespres, care citează CTK şi mass-media cehe.
„O societate liberă are nevoie de media liberă”, este mesajul scandat la protest şi care se afla pe bannerele persoanelor aflate la protest.
Ce au cerut manifesantanţii? Ca premierul să retragă măsurile şi să îşi dea demisia.
Angajaţii postului public de televiziune au desfăşurat bannere pe clădirea postului de televiziune cu mesajul „Mulţumim!” pentru protestatori.
Aceştia, împreună cu angajaţii posturilor de radio au anunţat grevă până luni.
Protestul s-a desfăşura duminică, 21 iunie, în faţa clădirii sediului de televiziune publică din Praga, Cehia.
Autor: Claudia Baidoc claudia.baidocpaginademedia.ro